Biegunka u dziecka- odpowiednie leczenie jest najważniejsze!

biegunka u dziecka

Bardzo ważna jest wiedza, jak postępować, kiedy u dziecka pojawi się biegunka. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przede wszystkim należy dziecko nawadniać. Nie ważne jaka jest przyczyna biegunki. Podstawą działania jest uzupełnienie płynów w organizmie. Kiedy dziecko dopada biegunka traci ono dużo elektrolitów. Nie wystarczy podanie wody czy herbatki. Najlepiej jest kupić płyn nawadniający, który zawiera elektrolity. Płyn należy podawać regularnie. Dzieci czasem nie chcą go pić, bo jest słony, ale trzeba go przekonać. Jeśli się nie uda, trzeba będzie pojechać do szpitala na kroplówkę.

Pilnuj bilansu płynu!

W tym celu należy liczyć liczbę wypróżnień. Jeśli dziecko zrobiło, np. 4 wodniste kupy po około 150 ml to mniej więcej straciło 500 ml płynów. I tyle trzeba mu go podać, aby się nie odwodniło. Gdy biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować się z pediatrą.

Mierz dziecko temperaturę. Gdy przekroczy 38,5 stopnia należy podać dziecko lek zbijający temperaturę. Warto też zrobić dziecku kąpiel chłodniejszą o około 1-2 stopnie od obecnej temperatury ciała. Pamiętaj, aby smarować pupę dziecka, bo biegunka niestety sprzyja bolesnym odparzeniom.

Lekarz może zalecić podawanie leków osłonowych na jelita. Wtedy liczba wypróżnień ulegnie zmniejszeniu i złagodzi dolegliwości. Dobrze jest też podawać probiotyk w trakcie trwania biegunki i po jej zakończeniu.

A co z dietą?

Dziecko podczas biegunki może jeść wszystko. Warto ograniczyć tylko ilość cukru. Jeśli karmisz dziecko piersią przystawiaj je jak najczęściej, maluch karmiony butelką powinien jeść tak samo jak do tej pory. Jeśli dziecko niema apetytu- nie zmuszaj go do jedzenia.

Źródło grafiki: www.themogulmommies.com

Clef two-factor authentication