Bliźniaki

bliźniaki

Wychowywanie bliźniaków to ogromne wyzwanie. Zazwyczaj rodzice ubierają dzieci tak samo, a nawet podobnie nazywają swoje pociechy. Często też bliźniaki chodzą do tego samego przedszkola czy szkoły. Czy rodzice powinni tak postępować?

Zdania na ten temat są różne. Część osób uważa, że podobieństwo bliźniąt trzeba podkreślać, inni, mówią, że to błąd.

Wielu psychologów lub pedagogów twierdzi, że ubieranie dzieci tak samo jest dla nich niekorzystne. Korzyścią takiego postępowania jest stworzenie ogromnej więzi między rodzeństwem.

Jednak nie można przesadzać. Dzieci muszą mieć prawo do odrębnej tożsamości.

Jak to osiągnąć?

Kiedy Twoje dzieci przyjdą na świat warto je ubierać w nieco inny sposób i kupować różne zabawki. Czasem zdarza się tak, że maluchy chcą tak samo wyglądać i wtedy nie powinniśmy ich ograniczać.

Ubrania i zabawki nie są najważniejsze. Dużo ważniejsze jest wychowanie. Rodzice często popełniają taki błąd, że traktują swoje bliźniaki jak jedność.

Nie porównujmy swoich bliźniaków! To, że jedno dziecko coś robi nie oznacza, że drugie musi robić równocześnie. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z dwójką dzieci. Owszem są do siebie podobne, ale to dwie odrębne jednostki.

Jeżeli jedno dziecko chce chodzić na tańce, a drugie nie to nie zmuszaj go! To samo dotyczy karania dzieci- nie możesz karać obojga naraz. Jeśli nie wiesz kto nabroił to musisz zadać pytanie swoim dzieciom, a nie karać oboje naraz.

Bardzo często rodzice bliźniąt słyszą, aby swoim bliźniakom robić oddzielne urodziny. Jednak to słaby pomysł, zarówno pod względem praktycznym i finansowym. Nie ma nic złego we wspólnym organizowaniu urodzin, chyba, że dzieciom to przeszkadza. Warto jednak zamówić dwa oddzielne torty, inne stroje.

Patrz na swoje dzieci, a nie na bliźniaki. To są dwie odrębne jednostki, a nie jedność!

Źródło grafiki: www.twinstuff.com

 

Clef two-factor authentication