Bunt dwulatka

bunt dwulatka

Przede wszystkim rodzice powinni wiedzieć, że bunt dwulatka to normalny etap w rozwoju każdego dziecka. Opiekunowie muszą się uzbroić w cierpliwość, być konsekwentnymi.

Dziecko około 2-3 roku życia chce robić coraz więcej samodzielnie. Kiedy jest niezadowolone po prostu krzyczy. W takich sytuacjach bardzo istotna jest reakcja rodziców.

Powinniśmy wyjaśnić maluchowi dlaczego czegoś nie może zrobić, podać argumenty. Samo „nie, bo nie” niczego nowego nie wniesie w życie dziecka. Ponad to, jeżeli kilka razy powtórzyłeś, że czegoś nie wolno to nie ulegaj za kolejnym razem!

Konsekwencja jest bardzo istotna. Jeśli maluch nauczy się, że płaczem osiąga cel będzie robił tak cały czas.

Dla każdego rodzica takie ataki szału dziecka nie są niczym miłym, ale wczuj się w pozycję malucha, które po prostu nie wie dlaczego nie może konkretnej rzeczy. Postaraj się znaleźć zamiennik zabawki lub czynności, której dziecko się domaga. Na każde dziecko działa co innego, ale jeśli raz coś zadziała to powinno pomóc w kolejnej takiej sytuacji.

Bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem. Podczas napadu szału dziecko nie słucha co do niego mówisz. Dlatego przeczekaj ten moment i porozmawiaj z maluchem na spokojnie. Spytaj dlaczego był taki zły i czemu jego zachowanie Ci się nie podobało. Naucz dziecka nazywania emocji. Dzięki temu następnym razem prawdopodobnie będzie umiało przekazać Ci jasną informację, że jest, np. smutny.

Źródło grafiki: huffingtonpost.ca

 

Clef two-factor authentication