Lęk przed spaniem

lęk przed spaniem

Bardzo często dzieci komunikują rodzicom, że boją się spać. Jest to dość powszechny problem i wymaga od rodziców troski, aby nie wystraszyć dziecka jeszcze bardziej.

Jak zadbać o to, aby dziecko nie bało się samo spać?

Maluch przed spaniem nie powinien oglądać drastycznych bajek czy słuchać strasznych historii, ponieważ zaostrzy to jego zmysły i będzie wystraszone.  Rodzic powinien starać się wyciszyć swoje dziecko przed snem. Przede wszystkim ograniczmy bodźce i zabawy wieczorem.

Twoje dziecko obudziło się w środku nocy z krzykiem i boi się samo spać?

W takiej sytuacji staraj się dziecko uspokoić i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Czasem zaistnieje taka sytuacja, że dziecko będzie musiało spać z Wami dalszą część nocy. Jednak uważajcie, aby dziecko nie traktowało strachu jako wymówki, aby na stałe wprowadzić się do Waszej sypialni.

Jeśli sytuacja powtórzyła się już kilka razy to zastanówmy się, czy nie pozwolić dziecku przez jakiś czas spać przy zapalnej lampce.

Bardzo dobrą metodą jest wsparcie dziecka, np. maskotką. Dzięki temu maluch będzie czuł się bezpieczniej.

Musisz wiedzieć, że powyższe zabiegi w ogóle nie pomogą, jeśli dziecko czuje się niekochane, pozbawione opieki czy wyobcowane. Jeżeli Twoja pociecha dorasta w miłości i zrozumieniu to nie powinno się bać. Przytulaj swoje dziecko jak najczęściej.

Czasem zdarza się tak, że nocne koszmary stają się normą, a rodzic sobie nie radzi. W takiej sytuacji warto jest skonsultować się z psychologiem.

Źródło grafiki:

 

Clef two-factor authentication