Pobudki malucha nocą mogą mieć wiele przyczyn.

pobudki malucha

 

W poprzednim artykule przedstawiliśmy Wam kilka przyczyn pobudek malucha w nocy. Dzisiaj kontynuujemy ten temat.

Czemu dziecko budzi się nocą?

  1. GłódKiedy dziecko zaczyna się samodzielnie się poruszać może nie najadać się do syta w dzień. Dlaczego? Bo ma ciekawsze rzeczy do robienia, np. poznawanie świata! Mobilnemu dziecku ciężko jest usiedzieć w miejscu. Wtedy odrabia nocą. Możesz w tym celu dodać porcji tłuszczu do zupy, aby była bardziej kaloryczna. Wieczorem, kiedy kładziesz się spać możesz dać dziecku mleko przez sen, aby było najedzone i nie budziło się nocą.
  2. Zbyt dużo wrażeńZdarza się tak, że dziecko szybko zasypia, ale budzi się po krótkim czasie. Może być to spowodowane nadmiarem wrażeń. Może byliście z dzieckiem w gościach albo na zakupach w dużym hipermarkecie? Ilość atrakcji w ciągu dnia musi być ograniczona, aby dziecko mogło spokojnie spać. Przed snem warto malucha wyciszyć, przytulić, pogłaskać.
  3. Zbyt dużo drzemek w ciągu dniaBywa tak, że maluch budzi się w nocy, bo jest wyspany! Powodem mogą być zbyt długie lub częste pobudki w ciągu dnia. Półroczne dziecko potrzebuje około 14 godzin snu na dobę. Część przesypia w dzień, a resztę w nocy. Przyjrzyj się dokładniej ile Twoje dziecko śpi w ciągu dnia i jak długo.
  4. GorączkaPowodem niepokoju dziecka może być podwyższona temperatura. Kiedy wzrośnie do 38,5-39 stopni należy ją zacząć zbijać. Jeśli nie pomogą okłady to należy podać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Ważne jest, aby dziecko dużo piło.
  5. KatarPrzyczyną nocnych pobudek może być też katar, który utrudnia oddychanie. Jeśli dziecko ma zatkany nos to wpuść maluchowi sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej.

Dla żadnego rodzica nie jest łatwe wstawanie do dziecka do 3-4 godziny. Jednak warto zdobyć się na cierpliwość i opanowanie. Maluch wyczuwa Twój nastrój. Kiedy jesteś zdenerwowana to Twoje dziecko też się denerwuje. A wtedy usypianie będzie trwało jeszcze dłużej.

Źródło grafiki: www.sassybloom.com

Clef two-factor authentication