Pobudki w nocy mogą mieć różne przyczyny

pobudki w nocy

Często zdarza się tak, że maluch zamiast przesypiać noc budzi się coraz częściej. Jak sobie z tym radzić?

Gdy noworodek budzi się w nocy jest to normalne, ale kiedy przykładowo roczne dziecko kilka razy robi sobie pobudki to rodzice są zaskoczeni i wykończeni.

Dlaczego dziecko się budzi?

  1. ZąbkowanieKiedy maluch marudzi, ślini się to prawdopodobnie wychodzą mu ząbki. Dziecko jest niespokojne, bo czuje ból i swędzenie. Koniecznie smaruj maluchowi dziąsła żelem na ząbkowanie. Przed snem podawaj dziecku herbatkę z melisy, dzięki czemu się uspokoi. Kiedy widzisz, że ból jest naprawdę silny to podaj dziecku paracetamol.
  2. Zbyt gorąco w pokojuGdy widzisz, że dziecko się kręci i ma spocony kark to prawdopodobnie jest mu za gorąco. Temperatura nie powinna być wyższa niż 22 stopnie. Najbardziej optymalna jest temperatura 19 stopni. Przed snem wywietrz maluszkowi pokoik. Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło. Wystarczy malucha przykryć cienką kołdrą lub kocykiem. Może być też tak, że dziecko budzi się z powodu pragnienia. W takiej sytuacji podaj dziecko wodę.
  3. Zagubiony smoczekKiedy dziecko jest przyzwyczajone do ssania smoczka to może się budzić, bo chce possać. Aby tego uniknąć możesz rozłożyć w łóżeczku kilka smoczków, aby była większa szansa, że maluch sam go znajdzie i zaśnie. Jednak warto pomyśleć o tym, aby odzwyczaić malucha od smoka.
  4. NiewygodaMoże też tak być, że dziecko budzi się, bo jest mu po prostu niewygodnie. Zobacz czy w piżamce nie ma drapiących elementów, czy nic go nie uwiera.
  5. Lęk przed rozstaniem z rodzicemZazwyczaj między 7-8 miesiącem życia u dzieci pojawia się lęk separacyjny. Kiedy dziecko obudzi się w nocy i nie widzi mamy zaczyna się bać i płacze. Warto rozważyć zabranie malucha do swojego łóżka na jakiś czas. Dziecko będzie czuło się dużo spokojniej.

W kolejnym artykule przedstawimy resztę powodów nocnych pobudek malucha. Zapraszamy!

Źródło grafiki: www.metroparent.com

Clef two-factor authentication